PUPPY & VETERAN SWEEPSTAKES CLASSES
Judge: Ms. Barbara Gilchrist
PUPPY DOGS, 6 mos. and under 9 mos. (5 competing)
  1. SHYAN SUNSHINE'S DOUBLE DECKER - Berry
  2. SUNBEAM GIMME ONE MORE SHOT - Turner
  3. GOLD SKY'S BEND IT LIKE BECKHAM - Webb
  4. RUSH HILL'S WHEN THE GO'ING GETS TUFF - Miller/Struble
PUPPY DOGS, 9 mos. and under 12 mos. (2 competing)
  1. REGENCY IT'S SNOW TIME - Ballard/Franchi
  2. STORMY POINT'S HV STRYK AT GOLD SKY - Webb/Zuck
JUNIOR DOGS, 12 mos. and under 15 mos. (1 competing)
  1. FAIREGOLD'S MR TAMBOURINE MAN - Brodrick
JUNIOR DOGS, 15 mos. and under 18 mos. (3 competing)
  1. SUNSHINE'S SO U THINK U CAN DANCE - King
  2. SUNSHINE'S DANCING WITH THE LAW - Ballew
  3. SUNSTORM RENDEZ-VOUS AT GOLDEN PINE - Kelly/Nygren/Oshiro
BEST IN SWEEPSTAKES - 9-12 Dog
REGENCY IT'S SNOW TIME
(CH. Crangold Clearwater On Cruz Bay ex CH. Regency Roll Of The Dice)

VETERAN DOGS, 10 yrs. and older (1 competing)
  1. CH SUNBEAM'S COMMAND PERFORMANCE - Turner
BEST IN VETERAN SWEEPSTAKES - 10+ Bitch
CASADELORO'S DEVIL 'N DISGUISE
(CH. Nawasa Sunshine's Star Chaser ex Casadeloro's Grin-N-Bare It)
PUPPY BITCHES, 6 mos. and under 9 mos. (2 competing)
  1. LOOKINGOOD CALIFORNIA GIRL - Luquin
  2. PROMISE'S SECRET IN PINK - Inman
PUPPY BITCHES, 9 mos. and under 12 mos. (2 competing)
  1. STONECREST'S SURE SHOT ANNIE - Brothers/Hanami
  2. NALYN'S I'M IN IT TO WIN IT AT QUAILWOOD - Blake/Gratiot
JUNIOR BITCHES, 12 mos. and under 15 mos. (3 competing)
  1. MASTERS TALLADEGA NIGHTS - Masterson
  2. AUTUMN GLEN'S PINK DOGWOOD - Slater
  3. VENTURE'S SPRINKLE OF PIXIE DUST - Blake
JUNIOR BITCHES, 15 mos. and under 18 mos. (4 competing)
  1. MASTERS RAGS TO RICHES - Masterson
  2. MONTAIRS I'M 2 SEXY FOR MY FUR - Hess
  3. PROMISE'S D'WORD O'FAITH - Inman
  4. SUNSTORM DEJA VU AT GOLDEN PINE - Kelly/Nygren
BEST OF OPPOSITE SEX IN SWEEPSTAKES - 6-9 Bitch
LOOKINGOOD CALIFORNIA GIRL
(CH. Shor'linegetocahighseasadventure ex Good Adela Luquin)

VETERAN BITCHES, 8 yrs. and under 10 yrs. (4 competing)
  1. CH REGENCY RUMORS FLYING HIGH RE JH - Warren/Franchi/Taggart
  2. CH SUNBEAM'S DAME YANKEE RN - Kennedy
  3. MUSICUR'S EYES ON THE SKY - Holstein
  4. SMITHAVEN VENTURE IN THE RAIN - Brennan
VETERAN BITCHES, 10 yrs. and older (4 competing)
  1. CASADELORO'S DEVIL 'N DISGUISE - Gulden
  2. SUNSHINE'S WINTER WATCH CDX NA NAJ - Strametz/Root
  3. CH SUMMITS DANCIN'AT DUSTRAX CD RE - McIntyre/Boyd/Pike
  4. SANDPOINT SOLITAIRE - Hurdy
BEST OF OPPOSITE SEX VETERAN IN SWEEPSTAKES - 10+ Dog
CH SUNBEAM'S COMMAND PERFORMANCE
(CH. Sunbeam's Cruise Control ex CH. Laurell Sunbeam Pink Panther)


REGULAR CLASSES
Judge: Ms. Katherine Gosling
PUPPY DOGS, 6 mos. and under 9 mos. (6 competing)
  1. RUSH HILL'S WHEN THE GO'ING GETS TUFF - Miller/Struble
  2. OSPREY'S GOLDEN TICKET - Simmons
  3. SUNBEAM GIMME ONE MORE SHOT - Turner
  4. SHYAN SUNSHINE'S DOUBLE DECKER - Berry
PUPPY DOGS, 9 mos. and under 12 mos. (2 competing)
  1. REGENCY IT'S SNOW TIME - Ballard/Franchi
  2. STORMY POINT'S HV STRYK AT GOLD SKY - Webb/Zuck
JUNIOR DOGS, 12 mos. and under 18 mos. (8 competing)
  1. SUNSTORM RENDEZ-VOUS AT GOLDEN PINE TD - Kelly/Nygren/Oshiro
  2. PULALI'S BEST OF TIMES AT PARKWOOD - Sage/Gearhart
  3. SWEETBREEZE'S NICKEL N DIMES - Garcia
  4. SMITHAVEN'S AUTUMNGLEN ROWAN - Hall/Smith
BRED-BY EXHIBITOR DOGS (2 competing)
  1. LINDY'S SORCERERS APPRENTICE - Holstein
  2. MONTAIRS CHATEAU LA PAWS - Hess
AMERICAN-BRED DOGS (3 competing)
  1. PREMIERE'S ROCK YOUR WORLD RN - McLemore/Texter
  2. CASADELORO'S BODACIOUS BODEGAARD - Maas
  3. PULALI'S YOU HAD ME FROM HELLO AT PARKWOOD - Sage/Gearhart
OPEN DOGS (21 competing)
  1. ICARIAN SEE YOU IN COOPERSTOWN - Wood/Fadiman/Karst/Blake
  2. TAMERLAN'S FINE-L-ANSWER - Howard
  3. SAFFRON RADIANT TIPP TOWN BOY TD - Newton/Claussen
  4. WALKERS JP OH MAMMA MIA - Tsumura
WINNERS DOG - 12-18
SUNSTORM RENDEZ-VOUS AT GOLDEN PINE
(CH. Suntory Loveit A Cherrybrook CDX TD JH OA NAJ ex CH. Golden Pine Sunstorm Mimosa)

RESERVE WINNERS DOG - American-Bred
PREMIERE'S ROCK YOUR WORLD
(CH. Rush Hill Watz Cook'n Good Look'n ex CH. Forever That's Hollywood)

VETERAN DOGS, 10 yrs. and older (1 competing)
  1. CH SUNBEAM'S COMMAND PERFORMANCE - Turner
HUNTING RETRIEVER DOGS (2 competing)
  1. C-VU'S SQUARE RIGGER SH - Corbin/Kelly
  2. HYEGOLD MIDSUMR KNIGHTS DREAM CDX RAE TDX JH - Bria
BEST OF BREED (16 competing) - Winners Bitch
SHADOWLAND'S LITTLE DEUCE SCOOP

JUDGES AWARD OF MERIT
CH RIVERROAD'S PAY'N IT FORWARD - Rapier
(CH. Abelard's Run'n Amuck At Abelard ex CH. Rush Hill's Money Changes Everything)

CH SUNBEAM'S COMMAND PERFORMANCE - Turner
(CH. Sunbeam's Cruise Control ex CH. Laurell Sunbeam Pink Panther)

STUD DOG (1 competing)
  1. CH RUSH HILL'S RUN'N AMUCK AT ABELARD OA OAJ OAP OJP - Struble/Muzzin
PUPPY BITCHES, 6 mos. and under 9 mos. (3 competing)
  1. SCOTTS 24K LEATHER N' LACE - Simpson
  2. PROMISE'S SECRET IN PINK - Inman
  3. KARAGOLD'S BUMP IN THE NIGHT - Simpson/Brady
PUPPY BITCHES, 9 mos. and under 12 mos. (3 competing)
  1. NALYN'S I'M IN IT TO WIN IT AT QUAILWOOD - Blake/Gratiot
  2. STONECREST'S SURE SHOT ANNIE - Brothers/Hanami
  3. DUCATWATERMARKDIAMONDSRAGIRLSBESTFRIENDATPAR - Gearhart/Sage
JUNIOR BITCHES, 12 mos. and under 18 mos. (10 competing)
  1. DALANE DOIZAKI BUCKINGHAM'S PRIDE - Doizaki/Jenson
  2. STONEGARDEN'S RUMPOLED BAILEY - Harris/Groat
  3. MONTAIRS I'M 2 SEXY FOR MY FUR - Hess
  4. SUNSTORM DEJA VU AT GOLDEN PINE - Kelly/Nygren
NOVICE BITCHES (1 competing)
  1. GOLDENBUG'S GIN RUMMY - Swanson
BRED-BY EXHIBITOR BITCHES (6 competing)
  1. MASTERS TALLADEGA NIGHTS - Masterson
  2. QUAILWOOD MORNING BREEZE - Simpson/Blake
  3. SUNBEAM TOASTY FIVE AND DIME - Turner/Oxenberg
  4. SUNSTORM PARTY AT GOLDEN PINE JH - Kelly/Nygren
AMERICAN-BRED BITCHES (2 competing)
  1. SUNBEAM'S LOVE ME TENDER - Ramsey/Turner
  2. C-VU'S CARAVELLE SH - Corbin/Smith
OPEN BITCHES (20 competing)
  1. SHADOWLAND'S LITTLE DEUCE SCOOP - Johnson/Struble
  2. KATE'S IZ A DREAMKEEPER - Clarke
  3. REGENCY FULL BLAST - Franchi/Wessels/Warren
  4. FUTURA MASTERS BEE WITCHED - Knobbe/Masterson
WINNERS BITCH/BEST OF WINNERS - Open
SHADOWLAND'S LITTLE DEUCE SCOOP
(CH. Rush Hill's Haagen-Dazs CDX JH AX OAJ ex CH. Rush Hill's Born Free At Shadowland)

RESERVE WINNERS BITCH - Open
KATE'S IZ A DREAMKEEPER
(CH. Golden Gait Sunshine's High Road ex CH. Aubridge-Kate's Dreamwaver)

VETERAN BITCHES, 8 yrs. and under 10 yrs. (3 competing)
  1. CH REGENCY RUMORS FLYING HIGH RE JH - Warren/Franchi/Taggart
  2. SMITHAVEN VENTURE IN THE RAIN - Brennan
  3. MUSICUR'S EYES ON THE SKY - Holstein
VETERAN BITCHES, 10 yrs. and older (5 competing)
  1. SANDPOINT SOLITAIRE - Hurdy
  2. CH SUMMITS DANCIN'AT DUSTRAX CD RE - McIntyre/Boyd/Pike
  3. SUNSHINE'S WINTER WATCH CDX NA NAJ - Strametz/Root
  4. C-VU'S PRIVATEER JH - Corbin
HUNTING RETRIEVER BITCHES (1 competing)
  1. C-VU'S SPANISH GALLEON CD SH - Corbin
BEST OF OPPOSITE SEX
CH VALOR'S NO BIZ LIKE SHOW BIZ - Thornberry
(CH. Rush Hill Watz Cook'n Good Look'n ex Sunshine's Hell'ps On The Way)

BROOD BITCH (1 competing)
  1. C-VU'S PRIVATEER JH - Corbin

JUNIOR SHOWMANSHIP CLASSES
Judge: Ms. Barbara Gilchrist
NOVICE (1 competing)
  1. Stefanie Caruso
OPEN (1 competing)
  1. Dakota Skellenger
BEST JUNIOR HANDLER
Dakota Skellenger

OBEDIENCE CLASSES
Judges: Mr. Alvin Eng - Open A, Open B, Utility A, Utility B
Ms. Dee Dee Anderson - Novice A, Novice B, Veterans Novice, Wildcard Novice, Wildcard Utility
Ms. Lissa Wall - Rally
NOVICE A (1 competing)
  1. SUNSHINE'S SPLASH OF GOLD - Campoy - 192
NOVICE B (3 competing)
  1. FIREMARK STEALIN' THE SPOTLIGHT - Naylor - 196
  2. REDTAIL'S ROLLICKIN REBA - Hatheway - 192.5
OPEN A (3 competing)
  1. MAVERICK'S ROADRUNNER CD RE MH - Johnston - 187
OPEN B (11 competing)
  1. OTCH DD'S LOOKOUT IT'S SCOUT UDX TD JH NA NAJ - Mueller - 197.5
  2. OTCH COPPERTOP CELEBRATION UDX6 TDX JH - Southard - 194
  3. DD'S HERE TO STAY CD TD SH OA OAJ VCD1 - Hempel/Degnan - 194
  4. TWIN BRANCH PEKABOO TALLCOTTON MH UDX - Betts - 194 
    TRUMPET'S NEAR NUFF SH CD RN - Gaynor - 193
UTILITY A (1 competing)
  1. NORTHWOOD T' BRITS BRAVE HEART RAE CDX - Larsen - 184
UTILITY B (10 competing)
  1. OTCH MACH BAYMIST STORM OF APPROVAL UDX4 TD VCD2 - Bates - 196
  2. DD'S OUTTA SIGHT TAILLIGHT CD JH - Westover - 195
  3. OTCH DD'S LOOKOUT IT'S SCOUT UDX TD JH NA NAJ - Mueller - 195
  4. COPPERTOP LIL' RED WAGGIN' UD TDX JH - 191
    TWIN BRANCH PEKABOO TALLCOTTON MH UDX - Betts - 190.5
    SHYAN'S SUNSUITE GAELIC DANCE UD AX AXJ SH - Tandoc/Maloch - 186
HIGH IN TRIAL/HIGH COMBINED
OTCH DD'S LOOKOUT IT'S SCOUT UDX TD JH NA NAJ 
(CH. Molly's Cruzing The Hudson UDX JH ex DD's Montana Fishing The Ruby UD TD RE VCD1 JH)

VETERANS (1 competing)
  1. CT LONE HILL ITS ALL IN THE JOURNEY UD VCD2 RAE VST OAP OJP JH - Moore - 161.5
WILDCARD NOVICE (1 competing)
  1. MAX ILLUSIONS OF SANTA CLARA CD RAE - Moore - 192
RALLY NOVICE A (2 competing)
  1. ELLIOTT'S WINTER ZAMBONI - Estrella/Spencer - 90
  2. WILD MTN MCNALLYM HEART OF GOLD - Cervantes - 83
RALLY NOVICE B (3 competing)
  1. SAFFRON'S CHARLESTON CHEW CDX TD - Newton/Claussen - 99
  2. TRUMPET'S ULTIMATE CADDIS JH - Gaynor - 98
  3. REGENCY ALL MY RELATIONS - Matheson - 98
RALLY ADVANCED A (1 competing)
No qualifiers

RALLY ADVANCED B (4 competing)
  1. MIRRABOOKA'S ASPEN GOLD CDX RAE2 - McGrail - 96
  2. LORD TANNER OF MORNING STAR CDX RAE OA OAJ - Whatley - 86
  3. MISTY MARSHES MORNING DEW NA NAJ CD RN - Johnson - 76
RALLY EXCELLENT B (4 competing)
  1. MIRRABOOKA'S ASPEN GOLD CDX RAE2 - McGrail - 94
  2. LORD TANNER OF MORNING STAR CDX RAE OA OAJ - Whatley - 93